به بخش پرسش و پاسخ سایت آی نماد خوش آمدید, مکانی برای پرسش سوال و دریافت پاسخ از دیگر کاربران برای استفاده از سیستم باید ثبت نام کنید(پروفایل فروشگاه دراینجا قابل استفاده نیست) جهت مشاوره وپشتیبانی ومشکلات خرید از این سیستم استفاده نکنید واز فرم تماس بامااقدام نمایید
27 نفر آنلاین
2 عضو و 25 مهمان در سایت حاضرند
اعضای حاضر در سایت
بازدید امروز: 711
بازدید دیروز: 2172
بازدید کل: 1282714

ماده قانوني حريم درجه 1 و 2

+1 امتیاز
با سلام.دفترچه مربوط به حريم ها را دانلود كردم ولي نتوانستم با كمك اون به سوال طرح شده در آزمون خرداد 93 پاسخ بدهم؟ مواد قانوني حريم درجه 1 و 2 در دفترچه موجود نبود .به عنوان مثال تا چند متر از حريم درجه 2 با اجازه قانوني  مي توان تاسيسات يا موارد ديگر داشته باشيم . با تشكر
سوال شده خرداد 12, 1394 در سوالات آزمون خرداد ماه 93 توسط AK774 (140 امتیاز)
درآیکون کلیک کنیدتااین سوال رادرشبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

2 پاسخ

0 امتیاز
با سایت در ارتباط باشید تا فایل آموزشی در این مورد جهت استفاده کاربران قرارگیرد
پاسخ داده شده خرداد 13, 1394 توسط inamad (20,880 امتیاز)
0 امتیاز

 تصویب نامه حریم خطوط هوائی انتقال و توزیع نیروی برق مورخ 7/10/1347

 

ماده 1ـ تعاريف و اصطلاحات به كار برده شده در اين تصويب‌نامه به شرح زير مي‌باشد.

الف ـ محور خط: خطي است فرضي رابط بين مراكز پايه‌ها در طول خطوط هوائي نيروي برق

ب ـمسير خط: نواري است از زمين در طول خطوط هوائي انتقال و توزيع حاصل از تصوير هادي‌هاي جانبي خط بر روي زمين

پ ـ حريم:

حريم درجه يك: دو نوار است در طرفين مسير خط و متصل به آن كه عرض هر يك از اين دو نوار در سطح افقي در اين تصويب‌نامه تعيين شده است.

حريم درجه دو: دو نوار است در طرفين حريم درجه يك و متصل به آن، فواصل افقي حد خارجي حريم درجه دو از محور خط در هر طرف در اين تصويب‌نامه تعيين شده است.

ت ـ رديف ولتاژ: ولتاژ اسمي خطوط نيروي برق است.

ث ـ محدوده شهر: حدودي است كه از طرف انجمن شهر يا قائم مقام قانوني آن با تأیید مراجع مندرج در قانون قبل از تاريخ طرح نهائي هر يك از خطوط نيروي برق براي آن شهر تعيين گرديده است.

تبصره ـ تاريخ طرح نهائي خطوط نيروي برق از طرف وزارت آب و برق يا سازمان‌هاي اجرائي آن اعلام مي‌شود.

ج ـ خطوط هوائي فشار قوي: خطوطي است كه داراي ولتاژ يك هزار ولت و بالاتر مي‌باشد.

چ ـ خطوط هوائي فشار ضعيف: خطوطي است كه داراي ولتاژ كمتر از يك هزار ولت مي‌باشد.

 

ماده 2ـ حريم هوائي فشار قوي نيروي برق در خارج محدوده شهرها به دو درجه تقسيم و نسبت به ولتاژهاي مختلف به شرح زير تعيين مي‌شود.

الف ـ حريم درجه يك خطوط هوائي نيروي برق رديف ولتاژ يك هزار تا بيست هزار ولت برابر سه متر در هر طرف مسير خط بوده و حد خارجي حريم درجه دو در هر طرف به فاصله پنج متر از محور خط مي‌باشد.

ب ـ حريم درجه يك خطوط هوائي نيروي برق رديف ولتاژ سي و سه هزار ولت برابر پنج متر در هر طرف مسير خط بوده و حد خارجي حريم درجه دو در هر طرف به فاصله پانزده متر از محور خط مي‌باشد.

پ ـ حریم درجه یک خطوط هوایی نیروی برق ردیف ولتاژ شصت و سه هزار ولت برابر سیزده متر در هر طرف مسیر خط بوده و حد خارجی حریم درجه دو در هر طرف به فاصله بیست متر از محور خط می باشد.

ت ـ حريم درجه يك خطوط هوائي نيروي برق رديف ولتاژ يكصد و سي و دو هزار ولت برابر پانزده متر در هر طرف مسير خط بوده و حد خارجي حريم درجه دو در هر طرف به فاصله سي متر از محور خط مي‌باشد.

ث ـ حريم درجه يك خطوط هوائي نيروي برق رديف ولتاژ دويست و سي هزار ولت برابر هفده متر در هر طرف مسير خط بوده و حد خارجي حريم درجه دو در هر طرف به فاصله چهل متر از محور خط مي‌باشد.

ج ـ حريم درجه يك خطوط هوائي نيروي برق رديف ولتاژ چهارصد و پانصد هزار ولت برابر بيست متر در هر طرف مسير خط بوده و حد خارجي حريم درجه دو در هر طرف به فاصله پنجاه متر از محور خط مي‌باشد.

چ ـ حريم درجه يك خطوط هوائي نيروي برق رديف ولتاژ هفتصد و پنجاه هزار ولت برابر بيست و پنج متر در هر طرف مسير خط بوده و حد خارجي حريم درجه دو در هر طرف به فاصله شصت متر از محور خط مي‌باشد.

تبصره 1ـ در صورتي كه رديف‌هاي ولتاژي در آينده بين رديف‌هاي ولتاژ مذكور در اين ماده بوجود آيد حريم يك و حريم درجه دو آن به تناسب حريم نزديكترين رديف ولتاژ آن تعيين خواهد شد.

تبصره 2ـ تعيين و تشخيص رديف ولتاژ از خطوط نيروي برق با وزارت آب و برق مي‌باشد.

 

ماده 3ـ در صورتي كه عبور خطوط هوائي فشار قوي نيروي برق در داخل محدوده شهرها به تشخيص وزارت آب و برق لازم باشد و احداث تمام يا قسمتي از آن از نظر رعايت فواصل لازم و ساير جهات فني و ايمني به شرح اندازه‌هاي حريم درجه يك مذكور در ماده 2 اين تصويب‌نامه در معابر عمومي و حريم اماكن ممكن نباشد و ايجاد خط عرفاً موجب سلب استفاده متعارف از املاك اشخاص شود وزارت آب و برق و مؤسسات تابع طبق ماده 16 قانون برق ايران اقدام خواهند كرد.

تبصره 1ـ در داخل محدوده شهرها فواصلي كه براي رعايت ايمني و ساير جهات فني خطوط انتقال و توزيع نيروي برق در نظر گرفته مي‌شود مي‌تواند متناسب با فواصل پايه‌ها تا سي درصد كمتر از مقدار مقرر براي حريم درجه يك مذكور در ماده 2 اين تصويب‌نامه طبق نظر وزارت آب و برق باشد.

تبصره 2ـ در مورد توسعه محدوده شهر در اراضي و املاك واقع در خارج از محدوده‌اي كه قبلاً خطوط نيروي برق با استفاده از حق حريم در آن ايجاد شده وزارت آب و برق و مؤسسات و شركت‌هاي تابعه كماكان از حق حريم درجه یک استفاده مي‌نمايند ليكن اراضي مشمول حريم درجه دو با تقويت خط از حريم خارج مي‌شود.

تبصره 3ـ مفاد اين ماده و تبصره‌هاي آن با تشخيص وزارت نيرو به مناطق واجد شرايط در خارج از محدوده شهرها نيز تسري داده مي‌شود[1]

 

ماده 4ـ در مسير حريم درجه يك اقدام به هرگونه عمليات ساختماني و ايجاد تأسيسات مسكوني و تأسيسات دامداري يا باغ و درختكاري و انبارداري تا هر ارتفاع ممنوع مي‌باشد و فقط ايجاد زارعت فصلي و سطحي و حفر چاه و قنات و راهسازي و شبكه آبياري، مشروط بر اينكه سبب ايجاد خسارت براي تأسيسات خطوط انتقال نگردد با رعايت ماده 8 اين تصويب‌نامه بلامانع خواهد بود.

تبصره ـ ايجاد شبكه آبياري و حفر چاه و قنوات و راهسازي در اطراف پايه‌هاي خطوط نبايد در فاصله‌اي كمتر از سه متر از پي پايه‌ها انجام گيرد.

 

ماده 5ـ در حريم درجه دو فقط ايجاد تأسيسات ساختماني اعم از مسكوني و صنعتي و مخازن سوخت تا هر ارتفاع ممنوع مي‌باشد.

 

ماده 6ـ در صورتي كه در نتيجه عمليات تعميراتي و بازرسي خطوط نيروي برق خسارتي به اعيان و مستحدثات موجود در ملكي وارد آيد، وزارت آب و برق و مؤسسات و شركت‌هاي تابع خسارت مالك اعياني را جبران خواهند نمود.

 

ماده 7ـ در صورتي كه اشخاصي بر خلاف مقررات اين آئين نامه عمليات يا تصرفاتي در حريم درجه يك و درجه دو خطوط انتقال و توزيع بنمايند مكلفند به محض اعلام ماموران وزارت آب و برق و مؤسسات و شركت‌هاي تابع عمليات و تصرفات را متوقف و به هزينه خود در رفع آثار عمليات و تصرفات اقدام نمايند.    

                 

ماده 8ـ براي كليه عملياتي كه بوسيله اشخاص حقيقي يا حقوقي به منظور راهسازي، كارهاي كشاورزي، حفر چاه و قنوات، عبور و حمل بار و ماشين‌آلات و نظاير آن در مسير و حريم خطوط نيروي برق انجام ‌مي‌گيرد بايد اصول حفاظتي به منظور جلوگيري از بروز خطرات جاني و ورود خسارت مالي رعايت شده و در مورد حفر چاه و قنات و راهسازي قبلاً از مسئولين عمليات خطوط نيروي برق راهنمائي لازم خواسته شود و اجازه كتبي كسب گردد و در هر حال نظر وزارت آب و برق بايد ظرف يك ماه از تاريخ وصول درخواست اعلام شود.

 

ماده 9ـ حريم كابل‌هاي زير زميني كه در معابر و راهها گذارده مي‌شود در هر طرف نيم متر از محور كابل و تا ارتفاع دو متر از سطح زمين خواهد بود، در موردي كه كابل با ساير تأسيسات شهري از قبيل لوله كشي آب و فاضلاب و كابل تلفن و نظائر آن تقاطع نمايد استانداردهاي متداول شبكه‌هاي انتقال و توزيع نيروي برق بايد رعايت شود.

 

ماده 10ـ رعايت حريم و استانداردهاي مصوب خطوط نيروي برق از طرف كليه سازمان‌هاي دولتي و غير دولتي الزامي است و در هر مورد كه سازمان‌هاي دولتي بخواهند اقدام به ايجاد تأسيسات جديدي نمايند كه با خطوط نيروي برق تقاطع نمايد يا در حريم آن واقع شود اين عمل با جلب موافقت وزارت آب و برق يا مؤسسات و شركت‌هاي تابع آن انجام مي‌گيرد در مواردي كه خطوط جديد نيروي برق از روي تأسيسات موجود تلگراف و تلفن و راه و راه آهن عبور مي‌نمايد حريم و استانداردهاي آن مؤسسات از طرف وزارت آب و برق يا مؤسسات و شركت‌هاي تابع بايد رعايت شود و انجام طرح‌هاي جديد با موافقت قبلي مؤسسات مربوط خواهد بود.

ماده 11- به منظور اطلاع صاحبان اراضی و املاک واقع در مسیر خطوط نیروی برق و بالاخص جلب توجه آنان به اجرای مفاد مواد 16 و 18 و 19 قانون برق ایران وزارت آب و برق یا موسسات و شرکتهای تابع از طریق نشر آگهی در جراید محل یا الصاق آگهی در تابلو شهرداریها یا توزیع آن در مسیر خط به طرق ممکن یا پخش آگهی از رادیوهای محلی و یا سایر وسایل مقتضی آغاز اجرای عملیات طرح خط نیروی برق را اعلام خواهند داشت.

پاسخ داده شده خرداد 17, 1394 توسط inamad (20,880 امتیاز)
...